Adres
ul. Lubicka 53
87-100 Toruń
Godziny otwarcia
Poniedziałek – Piątek
8:00 – 20:00
Copyright 2023 Estetic Dental Clinic – Powered by: Design-it Codebees
Oprócz chorób zębów, częstą przyczyną dolegliwości są również choroby dziąseł i przyzębia. Tak jak w przypadku chorób zębów, głównym czynnikiem jest brak odpowiedniej higieny. Duży wpływ mają również takie problemy jak nadwrażliwość zębów, czy cofanie się dziąseł. Pacjenci, którzy cierpią na dodatkowe choroby jak np. choroby nowotworowe, choroby serca czy cukrzycę, są bardziej narażeni na powstawanie chorób.
Najczęściej występujące choroby dziąseł i przyzębia można zauważyć ze względu na podobne objawy występujące w jamie ustnej. Większość z nich pacjent może zauważyć samodzielnie bez konsultacji z dentystą. Są to takie objawy jak: krwawienie, zaczerwienienia i obrzęk dziąseł, odsłonięcie szyjek zębowych, nadwrażliwość na temperaturę, nieprzyjemny zapach z ust, a nawet rozchwianie zębów. Takie symptomy świadczą o rozwijającej się chorobie dziąseł, która wymaga natychmiastowego leczenia.
Zapalenie dziąseł
Zapalenie dziąseł – zwykle jest pierwszym objawem świadczącym o problemie. Zaczerwienione, często opuchnięte dziąsła dają sygnał, że należy się nimi zaopiekować. Problemowi zwykle towarzyszy ból i dyskomfort. Nieleczone zapalenia, często przeradza się w zapalenie przyzębia, a to jest już chorobą trudną do leczenia.
Krwawiące dziąsła
Krwawiące dziąsła – jeżeli pacjent zauważy podczas szczotkowania krew, jest to sygnał pogłębionego problemu jamy ustnej. Zwykle to już oznacza, że dziąsła są znacznie osłabione, co może prowadzić do poruszania, a nawet wypadania zębów. Krwawienie dziąseł jest też objawem najpoważniejszej choroby przyzębia czyli parodontozy. Dlatego też tej dolegliwości nie wolno ignorować.
Parodontoza
Parodontoza – czyli zapalenie przyzębia, jest najpoważniejszą wśród chorób przyzębia. Początkowym objawem paradontozy jest wrażliwość i zapalenia dziąseł, następnie problem pogłębia się, pojawia się krwawienie podczas szczotkowania. Wynikiem tego jest proces cofania się dziąseł, które odsłaniają szyjkę zębową i tym samym narażają ząb na negatywne czynniki. Nadwrażliwość z kolei prowadzi do rozchwiania zębów, które ostatecznie będą wypadać.
Największym wrogiem zdrowia jamy ustnej według obserwacji dentystów jest zatem namnażanie się szkodliwych bakterii, których rozwój zależy od przystępnych dla nich warunków. Biorąc pod uwagę wszelkie zagrożenia związane z powstawaniem chorób, warto zadbać o pełną higienę jamy ustnej i regularnie usuwać złogi kamienia nazębnego.
Jedną z poważniejszych dolegliwości jest recesja dziąseł. Przypadłość ta polega na stopniowym obniżaniu się linii dziąseł, które odstają od zębów, a następnie odsłaniają powierzchnię korzenia. Osłonięta szyjka zębowa narażona na szkodliwe działanie czynników zewnętrznych łatwiej ulega urazom i poddaje się rozwojowi bakterii. W efekcie wzrasta podatność zęba na próchnicę, czy rozchwiania zębów. Niekiedy skutkiem recesji może być również stan zapalny miazgi. Przeważnie problem ten dotyczy kłów, jednak dentyści obserwują tę przypadłość także przy innych zębach.
Przyczyną cofania się dziąseł oprócz osadzającego się kamienia nazębnego, może być nieprawidłowe szczotkowanie zębów. Zbyt mocne szczotkowanie i niepoprawna technika wymiatania resztek pokarmów powoduje postępujące obniżenie linii dziąseł. Oprócz tego przyczyną może być zapalenie przyzębia, zgrzytanie zębów oraz palenie papierosów. Aby uniknąć rozwoju nadwrażliwości zębów oraz ich rozchwiania, najlepszą metodą jest zapobieganie.
Tkanka dziąsłowa nie odrasta, dlatego najlepszą metodą jest regularne usuwanie kamienia nazębnego – także z kieszonek dziąsłowych. Metodą leczenia może być pokrycie odsłoniętej części zęba warstwą kompozytu. W najbardziej zaawansowanym stadium tej dolegliwości, kiedy korzeń zębowy zostanie mocno odsłonięty, pacjent powinien zgłosić się do chirurga stomatologa na zabieg plastyki dziąseł. Zabieg ten umożliwia przeszczep tkanki miękkiej i okrycie odsłoniętego korzenia. Przy okazji efekt takiego leczenia jest niezwykle estetyczny.