Adres
ul. Lubicka 53
87-100 Toruń
Godziny otwarcia
Poniedziałek – Piątek
8:00 – 20:00
Copyright 2023 Estetic Dental Clinic – Powered by: Design-it Codebees
Piękno uśmiechu zależy nie tylko od kształtu, koloru oraz zdrowia zębów, ale również od tego, jak prezentują się tkanki miękkie. Na skutek wielu różnych przyczyn w jamie ustnej pacjenta może pojawić się nadmiar dziąseł i błon śluzowych. Wobec tego mogą kształtować się niesymetrycznie lub nachodzić na zęby. Taki przypadek nie tylko wpływa na ogólną estetykę uśmiechu, ale również może stanowić przeszkodę w skutecznym leczeniu stomatologicznym. Dziąsła nachodzące na zęby ograniczają widoczność tkanek zębowych i mogą negatywnie wpływać na zabiegi protetyczne.
W takim przypadku najczęściej konieczny jest zabieg z zakresu plastyki tkanek miękkich (gingiwoplastyka). Tego rodzaju zabiegi z zakresu chirurgii stomatologicznej mają na celu usunięcie nadmiaru tkanki dziąsłowej i tym samym odkrycie powierzchni zębów. Zabieg z reguły jest mało inwazyjny, dzięki nowoczesnym metodom chirurgii stomatologicznej, dentysta naprawi wygląd uśmiechu podczas jednego zabiegu.
Podobnie jest w odwrotnym przypadku, kiedy na skutek różnych dolegliwości dochodzi do osunięcia się linii dziąseł i przesadnego odsłonięcia zębów. Recesja dziąseł najczęściej pojawia się przy zębie pojedynczo, ale może też obejmować kilka zębów na raz. Niestety dziąsło nie odbudowuje się samoczynnie, dlatego kiedy pacjenta dotknie taka przypadłość konieczna będzie plastyka tkanki miękkiej. Najskuteczniejszym rozwiązaniem tego problemu jest przeszczep tkanki w miejsce, gdzie brakuje dziąsła. Chirurg stomatolog pobiera tkankę wprost od pacjenta, dlatego zabieg charakteryzuje się wysokim standardem powodzenia. Oczywiście, tak jak w przypadku innych zabiegów chirurgii stomatologicznej zabiegi plastyki dziąseł są wykonywane ze znieczuleniem.
Innym zabiegiem w tym zakresie plastyki tkanek miękkich jest podcięcie wędzidełek warg oraz języka. Wędzidełko to fałda błony śluzowej łącząca wargi oraz język z dziąsłami. Zwykle podcięcie wędzidełka jest konieczne w przypadku leczenia protetycznego czy ortodontycznego. Niekiedy dentysta wskazuje potrzebę przeprowadzenia zabiegu, gdy wędzidełko zbyt mocno ściąga dziąsła i tym samym prowadzi do recesji dziąsła. Czasami na zabieg podcięcia wędzidełka wysyłane są dzieci, kiedy logopeda stwierdzi, że wędzidełko wpływa na rozwój wady wymowy.
Jakie zabiegi obejmuje chirurgia stomatologiczna?
Czy zabieg chirurgiczny boli?
Kiedy należy usunąć ósemki?
Czy ekstrakcja zęba boli?
Czy biomateriały są bezpieczne?
Czy zabieg wytworzenia fibryny A-PRF jest bolesny
Jakie są wskazania do resekcji zęba?